A bejgli eredete
Vajon honnan származik ez a hagyományos karácsonyi sütemény? A bejgli eredete nem teljesen tisztázott. Maga a tészta nagy eséllyel az Európa-szerte ismert kalács, azaz az édes kenyértészta elterjedésével, újraértelmezésével született meg. Tulajdonképpen minden kalácsféle a kenyér ünnepi édes változata. Sokan állítják mégis, hogy a bejglinek a középkorig visszavezethető múltja van. Végülis a pozsonyi kifli rokona is lehet ez az édesség.
De mégis milyen szimbólumokat rejt a bejgli? Ebben az esetben a sütemény töltelékére kell koncentrálni. A régi magyar népi hiedelemvilágban a mák a bőség szimbóluma. Ez azt jelenti, hogy a mák fogyasztásával megalapozhatjuk az anyagi biztonságot. Nem kell mást tennünk, csak olyan mágikus ünnepen, mint a karácsony, de főleg a karácsonyi ünnepkörhöz tartozó szilveszteren, mákkal készített ételt enni.
Mivel sok apró szemből áll a pénzt szimbolizálja. A karácsonyi ünnepekhez kapcsolódó szertartások és szimbólumok összefolytak az újévhez kapcsolódó bőség, termékenység varázslásokkal. Ezért tartják úgy, hogy ha sok mákos ételt fogyasztunk az év végi ünnepek alatt, akkor gazdag év vár ránk.
A dióhoz is hasonló ünnepi babonák kapcsolódnak. " Szuperereje" az, hogy véd a rontások ellen.
Egy másik kedvenc karácsonyi sütemény: a mézeskalács
Ez a klasszikus karácsonyi sütemény évezredes múltra tekint vissza - már az ókori görögök és rómaiak is ismerték. Ha a mézeskalács eredete érdekel, szintén a népszokások körül érdemes kutakodnod.
A méz természetes édesítőszer volt, a cukor egy alternatívája. Sőt, a modernizáció előtti időszakban az egyetlen opció, ami a népi hitvilágban magát az egészséget szimbolizálta.
Főleg azért, mert gyógyító hatását már a modern gyógyászat kialakulása előtt is ismerték. A méz persze az édes íze miatt az édes élet, a boldogság allegóriája is volt. Ezért a népi varázslások során a boldog jövőt kívánva alkalmazták. Például lakodalomban az ifjú házasoknak a népszokás szerint mézet kellett enniük. A karácsonyi ünnepkörhöz főleg az újévi jóslatok és boldogságot, bőséget hozó babonás szertartások miatt kötődik.
Mit tudunk a habcsókról?
A legtöbb karácsonyi süteményt szimbólumok és babonák sokasága formálta olyanná, amilyennek ma ismerjük. De a habcsók kivételesen nem ilyen édesség. Ez még persze nem jelenti azt, hogy ne lenne érdekes a múltja.
A habcsók, vagy mering feltehetően a 18. századi francia udvarból érkezett hozzánk. XIV. Lajos szakácsának, François Massialotnak köszönhetjük, akinek a szakácskönyve az első hivatalos írott forrás a meringről. De egyes legendák szerint Svájcból származik ez az ünnepi finomság.
A karácsonyfa eredete Elzászhoz köthető és a habcsók is a fenyődíszek között bukkant fel. Az akkori karácsonyfadíszek között népszerű volt az aranydió, mely esetében a dióhoz köthető babonát már ismerjük. Az ánizsos sütemény, és a habcsók is az elzászi karácsonyfákon jelent meg először. Nagy eséllyel azért lett szimbolikus karácsonyi dísz a mering, mert küllemében a hóra emlékeztet.
Szerencsére a házi mering készítés nagyon-nagyon egyszerű. Igazából a hozzávalókon kívül csak egy botmixerre van szükséged hozzá! Ha épp nosztalgikus karácsonyfadísz készítésére szántad rá magad, de a mixered nem akar bekapcsolni, akkor még ne mondj le róla. És a habcsókról sem. Nálunk megtalálhatod a mixerek leggyakrabban cserélendő alkatrészeit, ezért gyorsan tudod orvosolni a helyzetet!
Ha kedvet kaptál ezeknek a hagyományos karácsonyi édességeknek az elkészítéséhez, akkor nincs más hátra, mint bekapcsolni a sütőt! Ne feledd, ha valamilyen gondod akadt a konyhában, tőlünk rendelhetsz pótalkatrészt!
Kövess minket a Facebook-on, hogy ne maradj le a legfontosabb információkról!